Víkend v Drážďanech.

Někdy se naskytne nečekaná možnost odfrčet na víkend do Drážďan za synem a to pak neváháme. 
V sobotu odpoledne jsme zaskočili do Skleněné  manufaktury společnosti Volkswagen. Foceno mobilem :(.
Protože už byl pokročilý čas, prohlédli jsme si "jen" vstupní halu, kde jsou k vidění elektromobily, interaktivní videoterminály, auta....
Čím rychleji šlapete, tím rychleji jezdí autíčka po dráze.
Uvnitř kopule je malý kinosál.
V neděli vyrážíme 30 km za Drážďany na hrad Stolpen.
V Johannově věži, kde byla hraběnka Cosel vězněna 49 let, je stálá expozice o jejím životním osudu. 
No jo, taháme vnoučka všude, kde nás to zajímá.
A hrad se mu moc líbil.
Roku 1608 začali hloubit hradní studnu. Po 22 letech kopání se  podařilo dosáhnout vodní hladiny (rychlost postupu odpovídá zhruba 1 cm denně). Horníci vždy nejprve bazalt ohněm rozpálili a pak prudce zchladili ledovou vodou, aby skála praskla. Další technické problémy vedly k tomu, že první vodu ze studny bylo možné čerpat teprve o 30 let později a i to pouze za veliké námahy a technických obtíží (např. jen nezbytné lano od vědra vážilo 175 kg.). Protože z výše uvedených důvodů bylo možné studnu využívat jen v mimořádných, nouzových situacích, byla voda v časech míru nadále dopravována vodovodem. Stolpenská studna o hloubce 82 m platí za nejhlubší, v bazaltu vyhloubenou studnu na světě.
 
Panometr - tak tohle bylo  naprosto úžasné. Starý plynojem postavený v letech 1908–09  je symbolem drážďanské čtvrti Reick. Výstava se koná  ve vedlejším bývalém plynojemu.
Z 15 metrů vysoké vyhlídkové terasy prohlížíme monumentální 27 metrů vysoké 360° panorama od Yadegara Asisi, které se pravidelně mění. 
Autentičnost okamžiku umocňuje zvuková kulisa s hudebním podmalování a měnící nasvícení podle denní doby. Během 15 minut se vystřídá den a noc,  zažíváme soumrak i svítání. Panorama je 1:1 a zobrazuje barokní Drážďany z epochy legendárního saského kurfiřta Augusta Silného.

Foceno mobilem, kdo má rád historii, doporučuji navštívit osobně. Máte pocit, že se procházíte ulicemi Drážďan o nějaké to sloletí dříve.
Drážďany 10.11 - 12.11.2018Komentáře