Malta na vlastní pěst.

Malta je živou učebnicí architektury a dějepisu. Trochu Itálie, trochu Španělsko, trochu Anglie a hodně z Blízkého východu. A to moře, útesy, jeskyně s průzračnou vodou - prostě Malta rozhodně stojí za návštěvu.

Dnes se nechá cestovat, aniž by to stálo majlant, což je skvělé (rozpočet na konci článku). My jsme letěli z Norimberka. Bezva důvod prohlídnout si krásné bavorské město. Eurolines nabízel levné jízdenky z Prahy v 9 hod., do Norimberka jsme přijeli ve 13.30. Pohodlný autobus, cesta utekla rychle a vesele.
Do odletu byl čas, stihli jsme tutíž nejen projít město a hrad, ale i zjistit, jestli místní vaří dobrý svařák.
Zorientovat se na letišti byla hračka, není velké.
Ubytování jsme zajistili přes airbnb. Přistáli jsme ve 23 hod, Nikolas (domácí) nás vyzvedl a odvezl "domů". Měli jsme k dispozici byt 2 + 1 v hlavním městě Valetta. Poměr cena = místo, parádní! Kousek obchody, restaurace, zastávka MHD, kterou jsme původně plánovali jezdit. Ranní porada a výhled do naší ulice. 
 
Po zvážení výhod HMD versus auto jsme zamířili do půjčovny. Ocenili jsme českou značku, ale....
co ten volant....kurňa, namontovali nám ho na druhou stranu :). No, i vlevo se dá jezdit.
Malta je rozlohou nejmenší stát Evropské unie a řekla bych, že tady platí dvojnásob, co je malé, je i krásné.  Ostrov je velice bohatý na historické památky. Tři z nich se nacházejí na listině UNESCO: 
Hlavní město VallettaVšechny stavby postavili ze žlutého vápence, což působí moc pěkně. Žádnou šedivou barvu jsem tady neviděla. Úzké uličky, zákoutí - přesně moje parketa. Mohla bych tady bloudit a bloudit....
Jasně, že musíme vyzkoušet i mořskou HMD. Za 1,80 euro nás rychle převezou přes zátoku.
Ostrov je malý, přesuny autem jsou krátké, někdy dramatické, ale vždy končí pohádkovým pohledem. I to je "daň" cestování bez cestovek. Možná bloudíme, možná nás cesta zavede k jinému cíli, ale ta svoboda, muset se postarat o sebe v cizí zemi, poradit si - to jsou zkušenosti k nezaplacení.
Nemůžeme si nechat ujít chrámový areál (zapsáno na Unesco) - Mnajdra. Na první pohled vám to může přijít jako ne až tak výjimečné seskupení obrovských kamenů. Jenže tohle nejsou obyčejné ruiny, ale pozůstatky megalitických chrámů. Jsou o mnoho starší než egyptské pyramidy a neví se kdo a proč.....??
Až "kýčovité" výhledy, které si budeme na Maltě vychutnávat celou dobu.
Tiché město - Mdina. Toto středověké město leží v centru Malty. Ve městě je zakázána automobilová doprava. Parkujeme v boční ulici a jdeme prozkoumat město.
 Kudy? Jo, tudy....
Toulání v uličkách, necháme na sebe působit středověkou atmosféru města. Výhoda sólového cestování, nikdo nás nehoní, nikam nechvátáme, třeba si sedneme na zem a kocháme se a je jedno jestli minutu nebo hodinu. Když máme pocit, že už jsme viděli vše, pokračujeme dál.
Přijíždíme k útesům. Vyhlídka nám vyrazila dech. Útesy Dingli Cliffs. Prostě sedíte a čumíte.....
Musíme dolů k moři. Sjíždíme na pláž Golden Beach. Pro mě je voda studená, ale místní už se koupali.
Mezi "tomusítevidět" patří určitě Blue Grotto. Nejprve ho okoukneme pěkně ze shora, poté sjedeme dolů, kupujeme lístky...
 usedáme do lodičky a svěřujeme se zkušenému (alespoň v to doufám) námořníkovi.
Překrásné odstíny modré barvy se nedají zachytit na fotce, byla to pecka! Okouzlující skalní útvar a neskutečné barvy moře až běhá mráz po zádech.
 A ještě jeden pohled na zátoku, kde jsme se před chvílí vozili na lodičkách.
Máme rádi i místa, která nejsou v oficiálních průvodcích. Tato vyhlídka patří mezi ně. Museli jsme sice prolézt i dírou v plotě a stálo to za to.
Zastavili jsme se také v malebném rybářském městečku Marsaxlokk, které je známé pestrobarevnými lodičkami. Vyloženě pro romantické duše.
Gozo - ostrovní dvojče Malty, i když o hodně menší, nám byl doporučován. Potvrzujeme, určitě stojí za návštěvu. V přístavu Cirkewwa Ferry Terminal se necháváme zblajznout i s autem ocelovou tlamou, zaparkujeme a jdeme se kochat na palubu, nebo se můžete uvnitř lodi občerstvit. 
Po vylodění nejprve míříme k Azurovému okno, které tam už teda není. Tenhle přírodní úkaz se bohužel vloni zřítil, ale místo má i tak úžasné kouzlo. 
A neplánovaně se připleteme k akci - lodičky zdarma...prý je neděle, tak se dopoledne jezdí za děkuju. Skalním tunelem z Inland Sea proplouváme na volné moře ....
Ještě poslední foto s výhledem na lodičky a místo, kde původně bylo Azurové okno.
Victoria je hlavním městem Goza, ale má spíš venkovský charakter.
V srdci města se nachází Citadela pevnost, která byla vybudována v 8. století. Je z ní nádherný výhled téměř na celý ostrov. Obyvatelé Goza zde hledali úkryt před útoky pirátů. 
Stále jsme na ostrově Gozo a hledáme jeskyni, ze které má být parádní koukačka. Jojo, jeskyni jsme našli, jen je jaksi na druhé straně než jsme my...vidíte A teď kudy k ní?
No, nakonec jsme to místo našli, už se začíná stmívat, sestupujeme do jeskyně a....padá nám brada.

Na Maltě jsme byly 4 dny a rozpočet na jednu osobu je zde:
  • zpáteční letenky Norimberk - Malta 50 eu
  • zpáteční bus Praha - Norimberk 580 Kč
  • Norimberk metro na/z letiště 145Kč
  • ubytování na 4 noci 200 Kč
  • Malta odvoz z letiště 3.5 eura
  • půjčení auta na (3 dny) 15 eu 
  • trajekt na Gozo 7 euro
  • benzín 7,5 eu / osoba
Celková cena vyšla na 3 400 Kč plus jídlo. Ale doma taky jíme a pijeme :).
Vstupy pak záleží na každém, co chce vidět. Místo auta se dá jezdit busy, ale auto vyšlo levněji, je rychlejší a dojeli jsme kam jsme chtěli.

Za krásné fotky děkuji dceři, za průvodcovské služby synovi a neteři.

A cestujeme pořád, třeba ZDE a TU.


Komentáře